Grudzień to szczególny miesiąc dla wielu z nas. Na ulicach, w sklepach, galeriach handlowych, domach pojawiają się pierwsze choinki i ozdoby świąteczne. We wszystkich radiostacjach rozbrzmiewają kolędy, a w telewizji emitowane są filmy o tematyce bożonarodzeniowej. W kościele rozpoczyna się adwent, czyli okres radosnego oczekiwania na powtórne przyjście Chrystusa. W szkołach dzieci wspólnie z nauczycielami organizują Jasełka. Wszystko to tworzy wyjątkową i magiczną atmosferę, a Wigilia i dwa dni świąt są kwintesencją tych przygotowań. Świąteczny nastrój udziela się wszystkim, nawet tym najbardziej sceptycznym, którzy nie przepadają za tak zwaną ''świąteczną gorączką''. Jednak pomimo radości płynącej z całej idei Świąt Bożego Narodzenia, dla niektórych Polaków mieszkających za granicą, święta i okres przedświąteczny to niezwykle trudne doświadczenie. W tych dniach ze zdwojoną siłą tęsknimy za najbliższymi i za ojczyzną. Dla Chrześcijan bowiem, Boże Narodzenie jest jednym z najważniejszych świąt, które każdy chciałby spędzić z rodziną, niestety nie wszyscy mają możliwość powrotu do domu na ten czas.
Polacy, żyjący na emigracji zazwyczaj organizują wspólne wigilie, by chociaż na chwile spotkać się, podzielić opłatkiem, złożyć sobie życzenia i zjeść razem kolację. Nie zapominajmy jednak o osobach, które wyjechały za granicę zupełnie same i nie mają tutaj zbyt wielu przyjaciół. W Wigilię Bożego Narodzenia, samotność doskwiera im szczególnie, kiedy to od rodziny dzieli ich tysiące kilometrów. Dla wielu naszych rodaków jest to moment wspomnień, nostalgii, tęsknoty za krajem i domem.
-W Boże Narodzenie najbardziej brakuje mi rodzinnej atmosfery, kiedy to cała rodzina spotyka się w ten wyjątkowy dzień i spożywa dania, nie goszczące na naszych stołach codziennie, np. barszcz czy uszka z grzybami - mówi Asia, która już piąty rok z rzędu będzie spędzać święta w Anglii, bez rodziny.
Dlatego wszystkich, którzy czują się samotnie i wszystkich tych, którzy chcieliby poczuć rodzinną atmosferę świąt, Polska Sobotnia Szkoła zaprasza na wspólną Wigilię w dniu 16 grudnia 2017 o godzinie 11:00 w St. Mary's College. Całą uroczystość rozpoczną Jasełka przygotowane przez dzieci uczęszczające do sobotniej szkoły. W planie jest również wspólne kolędowanie, dzielenie się opłatkiem, błogosławieństwo od księdza Stanisława, odwiedziny Świętego Mikołaja z prezentami, dekorowanie drzewka choinkowego, na którym każdy może napisać własne życzenia. Celem spotkania jest pielęgnowanie i odświeżanie polskiej tradycji, co jest niezwykle ważne, zwłaszcza dla Polaków będących na emigracji. Polska Wigilia, Święta Bożego Narodzenia oraz związane z nimi symbole, są częścią naszej kultury, dlatego powinniśmy być z nich dumni. Niektóre zwyczaje bożonarodzeniowe są zupełnie nieznane i obce dla kultury zachodniej, na przykład: kolacja wigilijna, pierwsza gwiazdka na niebie symbolizująca gwiazdę betlejemską, dzielenie się opłatkiem, dwanaście potraw na stole wigilijnym, dodatkowe miejsce dla niespodziewanego gościa, sianko pod obrusem, łuski karpia w portfelu, pasterka o północy w kościele... To wszystko czyni naszą polską tradycję szlachetną, piękną i unikatową. I dlatego tak ważne jest, by dbać o nią oraz przekazywać ją z pokolenia na pokolenie.
Zatem wszystkich zainteresowanych polską kulturą i tradycją serdecznie zapraszamy do Polskiej Sobotniej Szkoły przy St Mary's College w dniu 16 grudnia o godzinie 11:00. Tego dnia zjednoczmy się, otwórzmy nasze serca na bliźnich i poczujmy, że jesteśmy jedną wspólnotą!
Marta Bartnik